Lancaster City Council Elections - Thursday, 7th May 2015

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties
Bare Ward June Irene Ashworth Morecambe Bay Independents
Brett Martin Cooper The Conservative Party Candidate
Charles Edwards The Conservative Party Candidate
Bolton and Slyne Sylvia Anne Rogerson The Conservative Party Candidate
James Malcolm Thomas The Conservative Party Candidate
John Graeme Wild The Conservative Party Candidate
Bulk Ward Tim Hamilton-Cox Green Party
Caroline St Joan Jackson Green Party
Andrew Martin Kay Green Party
Carnforth and Millhead Ward Mel Guilding The Conservative Party Candidate
Christopher Wallace Harold Leadbetter The Conservative Party Candidate
Peter Allan Yates The Conservative Party Candidate
Castle Ward Dave Brookes Green Party
Nick Wilkinson Green Party
Ellel Ward Susie Charles The Conservative Party Candidate
Helen Rebecca Helme The Conservative Party Candidate
Halton-with-Aughton Ward Paul Woodruff
Harbour Ward Darren Keith Clifford Labour Party
Janice Hanson Labour Party
David Whitaker Labour Party
Heysham Central Ward Carla Dianne Brayshaw Labour Party
Geoff Knight Morecambe Bay Independents
Heysham North Ward Margaret Elizabeth Pattison Labour Party
Ronald Sands Labour Party
Heysham South Ward Stuart Bateson The Conservative Party Candidate
Alan Biddulph Labour Party
Colin Hartley Labour Party
John O'Gaunt Ward Mary Eileen Blamire Labour Party
Richard John Newman-Thompson Labour Party
Elizabeth Scott Labour Party
Kellet Ward John Roger Mace The Conservative Party Candidate
Lower Lune Valley Ward Joan Parkinson Jackson The Conservative Party Candidate
Jane Parkinson The Conservative Party Candidate
Marsh Ward Jon Barry Green Party
Rebecca Joy Novell Green Party
Overton Ward Andrew Paul Gardiner The Conservative Party Candidate
Poulton Ward Brendan Anthony Hughes Labour Party
Terrie Metcalfe Labour Party
Scotforth East Ward James Joseph Leyshon Labour Party
Patricia Anne Whitehead Labour Party
Scotforth West Ward Sheila Elizabeth Denwood Labour Party
Ronnie Kershaw Labour Party
Abi Mills Green Party
Silverdale Ward Nigel Goodrich The Conservative Party Candidate
Skerton East Ward Abbott Clifton Bryning Labour Party
Janet Tracy Hall Labour Party
Robert Michael Redfern Labour Party
Skerton West Ward Rob Devey Labour Party
Karen Leytham Labour Party
Roger James Sherlock Labour Party
Torrisholme Ward Andrew James Warriner Labour Party
Phillippa Williamson The Conservative Party Candidate
University and Scotforth Rural Ward Sam Armstrong Green Party
Lucy Elizabeth Beckett Atkinson Labour Party
Matt Mann Labour Party
Upper Lune Valley Ward Peter Thomas Williamson The Conservative Party Candidate
Warton Ward Susan Gail Sykes The Conservative Party Candidate
Westgate Ward Tracy Michelle Brown Labour Party
Claire Emily Cozler Labour Party
David Smith Labour Party